Utwory z głośnych musicali i filmowych hitów w wykonaniu najlepszych artystów, spektakl warszawskiego Teatru Rampa, różnorodny repertuar zespołu „Alla Vienna” oraz wyjątkowy Koncert Galowy z udziałem gwiazd — to jedynie niektóre z atrakcji VI Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej, który odbył się w dniach 23–25 lipca 2015 roku w Toruniu. Podczas wydarzenia usłyszeliśmy między innymi Anitę Lipnicką — artystyczną osobowość, która wspaniale reprezentuje polską scenę muzyczną na całym świecie.
Podczas tegorocznego koncertu galowego, prowadzonego przez Annę Srokę-Hryń oraz Kacpra Kuszewskiego, piosenki i ballady filmowe wykonało wielu wybitnych polskich artystów, między innymi Alona Szostak, Natalia Lubrano, Radosław Elis, Magdalena Grąziowska, Sebastian Machalski, Marcin Czarnik, Emose Uhunmwangho oraz laureaci tegorocznego Przeglądu Konkursowego. Niezapomniane doznania muzyczne zapewnili Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego, zespół instrumentalny Piotra Dąbrowskiego oraz kwartet wokalny „The Gingers”. Gościem specjalnym koncertu była Anita Lipnicka.
W tym roku o festiwalowe nagrody walczyło 20 wykonawców. Uczestników Przeglądu Konkursowego oceniło jury w składzie: Krzesimir Dębski (przewodniczący), Anna Sroka-Hryń, Anita Lipnicka, Aniela Hebel-Szmak, Paweł Pawlik (RMF Classic) oraz Kacper Kuszewski. Po wysłuchaniu uczestników Przeglądu Konkursowego przyznano następujące nagrody:
- Nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie piosenki z filmu zagranicznego w wysokości 3000 złotych ufundowaną przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich otrzymała Justyna Panfilewicz z Łodzi za wykonanie piosenki „Skyfall” z filmu „Skyfall” w reżyserii Sama Mendesa (muzyka i słowa — Paul Epworth, Adele),
- Nagrodę specjalną za wykonanie piosenki z filmu polskiego w wysokości 4000 złotychufundowaną przez Polski Instytut Sztuki Filmowej otrzymała Karolina Leszko z Krakowa za wykonanie piosenki „Ruchome piaski” z filmu „Nocne Graffiti” w reżyserii Macieja Dutkiewicza (muzyka — Robert Janson, słowa Andrzej Ignatowski),
- III nagrodę regulaminową w wysokości 5000 złotych ufundowaną przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego otrzymał Wojan Trocki z Warszawy za wykonanie piosenek „Z brzytwą na poziomki” z filmu „Zakochany Anioł” w reżyserii Artura Więcka (muzyka i słowa — Marek Ałaszewski) oraz „Little boy blue” z filmu „One from the Heart” w reżyserii Francisca Forda Coppoli (muzyka i słowa — Tom Waits),
- II nagrodę regulaminową w wysokości 6000 złotych ufundowaną przez Stowarzyszenie Autorów „ZAiKS”, otrzymała Weronika Kowalska z Krakowa za wykonanie piosenek „Jak trudno zapomnieć” z filmu „Manewry miłosne” w reżyserii Konrada Toma (muzyka — Henryk Wars, słowa — Jerzy Jurandot) oraz „New York, New York” z filmu „New York, New York” w reżyserii Martina Scorsese (muzyka — John Kander, słowa — Fred Ebb),
- Nagrodę Główną Prezydenta Miasta Torunia im. Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego w wysokości 15 000 złotych oraz statuetkę Złotego Jabłka otrzymał zespół Kagyuma (Kamila Salach, Agata Majewska, Julia Kulpa, Marta Mackiewicz) za wykonanie piosenek „Nim wstanie dzień” z filmu „Prawo i pięść” w reżyserii Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego (muzyka — Krzysztof Komeda, słowa — Agnieszka Osiecka) oraz „My favorite things” z filmu „Tańcząc w ciemnościach” w reżyserii Larsa von Tiera (muzyka — Richard Rodgers, słowa — Oskar Hammers). Zwycięski zespół otrzymał także upominek w postaci zestawu profesjonalnych kosmetyków, który ufundował Sponsor Główny Festiwalu — drogeria SUPER-PHARM.
Warto przypomnieć także pozostałe punkty festiwalu. Pierwszego dnia w Teatrze „Baj Pomorski”, podczas Koncertu Otwarcia, wystąpił warszawski Teatr Rampa, który zaprezentował musical „Sir Andrew Lloyd Webber — największe przeboje króla musicalu”. Toruńska publiczność usłyszała jedne z największych hitów niesamowitego kompozytora, który stworzył muzykę do najbardziej kasowych musicali wszechczasów: „Upiora w Operze”, „Jesus Christ Superstar”, „Evity” czy „Sunset Boulevard”. Drugi dzień zdominował Przegląd Konkursowy, jednak tego dnia odbyła sie także impreza towarzysząca festiwalowi — koncert „Alla Vienna Nocą — Podróż za jeden uśmiech”. Zespół „Alla Vienna” to siedmioro doskonałych instrumentalistów dysponujących bogatym dorobkiem artystycznym i estradowym. Z roku na rok wzbogacają swoje artystyczne portfolio, wypełniając do ostatniego miejsca najbardziej prestiżowe sale koncertowe i zbierając entuzjastyczne recenzje. Koncert objęty był specjalnym patronatem radia RMF Classic.
Ze względu na warunki pogodowe tegoroczny Koncert Galowy został przeniesiony z Rynku Nowomiejskiego do Teatru „Baj Pomorski”. Jak wspominał sam Krzesimir Dębski, takie umiejscowienie pozwoliło na bliższy kontakt z publicznością. Można powiedzieć, że pogoda, która chciała pokrzyżować plany w trakcie festiwalu, sprawiła, że tegoroczna edycja była wyjątkowa i szczególnie klimatyczna.
Organizatorami Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna. Sponsorem głównym festiwalu jest drogeria SUPER-PHARM.
dostarczył infoWire.pl