Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2018-08-10

A A A POLEĆ DRUKUJ

Zupa na Dzień polskiej żywności

- Honorem polskiej kuchni są zupy. W przeciwieństwie do wielu kuchni, u nas nie są wyłącznie daniem jednogarnkowym: pełnią rolę przystawki i są podawane cały rok - przypomina Mirek Drewniak, przewodniczący Loży Ekspertów programu „Doceń polskie”. Zbliżający się Dzień polskiej żywności - „święto” obchodzimy 25 sierpnia - to świetny moment, aby bogactwo kulinarne odkrywać na nowo. 

Dzień polskiej żywności to inicjatywa twórców Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”. Celem tego przedsięwzięcia jest propagowanie rodzimych artykułów spożywczych wysokiej jakości oraz ich producentów. Twórcy programu zachęcają, by po żywność krajowych wytwórców sięgać cały rok, a 25 sierpnia - w Dniu polskiej żywności - robić to jeszcze bardziej świadomie. 

„Święto” to znakomita sposobność, by do jadłospisu włączyć produkt, który do tej pory nie gościł na naszym stole, wrócić do smaku dzieciństwa albo przeciwnie - poeksperymentować z klasykami. Jednym zdaniem: cieszmy się wszystkimi polskimi darami natury i produktami, które mamy do dyspozycji, w najbardziej odpowiadający nam sposób! Zyskują na tym nie tylko krajowi producenci, ale i konsumenci, którzy mogą dokonywać nowych, smakowitych odkryć kulinarnych.

Parafrazując słowa współzałożyciela Klubu Szefów Kuchni, zupy są ważną częścią polskiej tradycji kulinarnej: podaje się je przez cały rok, także podczas specjalnych uroczystości.

Może warto „uczcić” Dzień polskiej żywności właśnie tym specjałem? Inspiracjami dzielą się producenci, których artykuły spożywcze nagrodzono znakami „Doceń polskie”. Godło to jest przyznawane wyłącznie tym produktom, które od członków Loży Ekspertów otrzymały wysokie noty za smak, wygląd i stosunek jakości do ceny. 

I. Krem z pieczonego kalafiora z grzankami z chleba żytniego z czarnuszką
Przepisem dzieli się Pochlebna, www.pochlebna.pl

Składniki kremu:
- 1 młody kalafior
- 500 ml wywaru warzywnego
- 100 ml napoju kokosowego (min. 80 proc. kokosu)
- sól, pieprz

Dodatkowo:
- czarnuszka
- Chleb żytni 100% z udziałem mąki żytniej 2000 53% ze słonecznikiem i czarnuszką z oferty Pochlebnej, nagrodzony certyfikatem „Doceń polskie” i tytułem TOP PRODUKT

Przygotowanie:
Kalafior gotujemy w wywarze warzywnym, następnie dodajmy mleko kokosowe i wszystko blendujemy (najlepiej w urządzeniu wielofunkcyjnym typu Thermomix), a następnie doprawiamy solą i pieprzem.
Chleb żytni z udziałem 53% mąki żytniej razowej ze słonecznikiem i czarnuszką podgrzewamy w opiekaczu na grzanki, po czym układamy kromkę na kremie i posypujemy czarnuszką.

II. Krem z brokułów
Do jego przygotowania zaprasza firma Look Food, www.look-food.pl 

Składniki:
- 500 g brokułów
- 1 łyżka Oleju z ostropestu firmy Look Food (przyznano mu certyfikat „Doceń polskie” i tytuł TOP PRODUKT)
- 1 cebula
- 500 ml bulionu warzywnego
- 1 łyżeczka przyprawy do rosołu
- 1 łyżka ekologicznego oleju kokosowego
- sól himalajska różowa
- 2 łyżki zmielonych nasion z ostropestu plamistego

Przygotowanie:
Cebulę podsmażamy na oleju kokosowym, następnie dodajemy do niej umyte brokuły i bulion. Gotujemy 20 minut pod przykryciem. Z zupy warto wyjąć parę różyczek do dekoracji, a całość zmiksować. Przelewamy zupę do miseczek, polewamy olejem z ostropestu i posypujemy nasionami i dekorujemy brokułowymi różyczkami.

III. Chłodnik
Przepis pochodzi z bloga kulinarnego www.garniecmagalie.blogspot.com, a do skorzystania z niego zachęca firma Ogródek Dziadunia, www.ogrodekdziadunia.pl. 

Składniki:
- 1 Koncentrat barszczu czerwonego Barszczyk Dziadunia firmy Ogródek Dziadunia (wyróżniono go certyfikatem „Doceń polskie” i tytułm, TOP PRODUKT) 
- 1 litr maślanki
- 1 litr kefiru
- 2 długie świeże ogórki
- 1 pęczek botwinki
- 1 mały pęczek rzodkiewek
- 5 ząbków czosnku
- kilka gałązek świeżego koperku
- kilka gałązek szczypiorku
- kilka kiełków słonecznika
- 1 cytryna
- 4 jajka
- 1 łyżka stołowa cukru
- sól i pieprz do smaku
- 0,5 chleba pszennego (może być tostowy)
- oliwa z oliwek

Przygotowanie:
Botwinkę dokładnie płuczemy z piasku i kroimy. Następnie umieszczamy ją w garnku z zimną wodą, do którego dodajemy jeszcze 2 ząbki czosnku, cukier oraz sok wyciśnięty z połowy cytryny. Gotujemy wszystko do miękkości, następnie odstawiamy do całkowitego ostudzenia. Uwaga! Nie wylewamy wody, w której gotowała się botwinka. W tym czasie świeże ogórki kroimy w drobną kosteczkę, a rzodkiewki w cienkie talarki. Siekamy szczypiorek, koperek oraz czosnek (można go również przecisnąć przez praskę; najlepiej go lekko posolić, aby zmiękł), a jajka gotujemy na twardo. Do dużego garnka wlewamy kefir oraz maślankę (całość najlepiej zmiksować blenderem, wówczas unikniemy mało apetycznych grudek). Dodajemy botwinkę i wodę, w której się gotowała. Mieszamy całość i dodajemy pozostałe składniki: czosnek, pokrojone ogórki oraz rzodkiewki. Znowu mieszamy, po czym wlewamy koncentrat barszczu. Doprawiamy całość do smaku solą oraz pieprzem, ewentualnie cytryną (jeśli chłodnik wydaje się mało kwaśny). Gotowy chłodnik wstawiamy do lodówki, aby się bardzo mocno schłodził. Chleb kroimy w drobną kosteczkę. Na rozgrzanej patelni (z odrobiną oliwy z oliwek) smażymy grzanki. Chłodnik podajemy z gotowanym jajkiem oraz grzankami, talerz przyozdabiamy szczypiorkiem, koperkiem oraz pędami słonecznika. 

IV. Zupa krem z boczniaków
Inspiracja kulinarna Uprawy Grzybów MYTKOWSKI, www.mytkowski.eu 

Składniki:
- 30 dag Boczniaków z oferty firmy Uprawa Grzybów MYTKOWSKI (TOP PRODUKT programu „Doceń polskie”)
- 3 cebule
- 6 szklanek wrzątku
- 2 dag masła
- kawałek selera
- mała pietruszka
- szklanka śmietanki
- 2 kostki rosołowe
- łyżka mąki
- 2 ziemniaki
- zielenina
- grzanki z bułki

Przygotowanie:
Do wrzątku dodajemy kostki rosołowe, kawałek selera, pietruszkę, cebule i ziemniaki. Warzywa gotujemy prawie do miękkości. Pokrojone na większe kawałki boczniaki krótko smażymy na maśle, a następnie dodajemy do warzyw i razem gotujemy do miękkości. Zupę miksujemy dolewając śmietankę, przyprawiamy solą i pieprzem, dodajemy zieleninę.

V. Kremowa zupa ze śmietanką
Przepisem podzieliła się firma Bakor, www.bakor.com.pl

Składniki:
- 4 duże Cykorie sałatowe Bakor (nagrodzone znakiem jakości „Doceń polskie” i tytułem TOP PRODUKT)
- średnia cebula
- nieduży por
- łodyżka selera naciowego
- 2 łyżki masła
- łyżka mąki
- 1l bulionu drobiowego
- 1/2 szklanki śmietanki kremówki
- siekana natka lub koperek
- pieprz

Przygotowanie:
Cykorię płuczemy, wycinamy głąb, a liście drobno kroimy. Następnie siekamy cebulę, natomiast białą część pora i łodyżkę selera kroimy w plasterki. W rondlu na maśle szklimy przygotowane składniki, po czym zalewamy gorącym bulionem. Gotujemy pod przykryciem ok. 30 min. Następnie zupę miksujemy, przyprawiamy i dodajemy śmietankę. Całość zagrzewamy, ale nie gotujemy. Podajemy z grzankami i natką.

 

* * *
Ogólnopolski Program Promocyjny „Doceń polskie”
www.docenpolskie.pl
www.blog.docenpolskie.pl

Celem programu „Doceń polskie” jest promocja wysokiej jakości produktów spożywczych dostępnych na polskim rynku. Ich selekcją, oceną i przyznaniem certyfikatu „Doceń polskie” zajmują się specjaliści zawodowo związani z żywnością i technologią żywienia, którzy tworzą Lożę Ekspertów. Zasiadają w niej m.in. członkowie Klubu Szefów Kuchni.
Twórca programu „Doceń polskie” jest  także organizatorem projektu BlogerChef (blogerchef.pl) – innowacyjnego przedsięwzięcia skierowanego do blogerów kulinarnych. 

* * *
KONTAKT:
Ogólnopolski Program Promocyjny „Doceń polskie”
www.docenpolskie.pl

Kontakt dla mediów:
Anna Koza
anna.koza@adventure.media.pl

Adventure Media s. c. Agencja Public Relations
www.adventure.media.pl
tel. 780 115 953
tel. 32 724 28 84
fax 32 417 01 70
 





Tylko na WirtualneMedia.pl

Zaloguj się

Logowanie

Nie masz konta?                Zarejestruj się!

Nie pamiętasz hasła?       Odzyskaj hasło!

Galeria

PR NEWS