SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Członek KRRiT optymistycznie o DAB+. „Będzie więcej chętnych niż miejsc”

W Tarnowie rozpoczął działalność pierwszy koncesjonowany lokalny multipleks DAB+. Tymczasem KRRiT jeszcze w styczniu może rozpisać konkursy na nadawanie w ramach ogólnopolskiego MUX. Czołowi nadawcy komercyjni sceptyczni wobec tej formy cyfryzacji radia milczą. Prof. Janusz Kawecki z KRRiT w rozmowie z Wirtualnemedia.pl nie kryje jednak optymizmu.

Dołącz do dyskusji: Członek KRRiT optymistycznie o DAB+. „Będzie więcej chętnych niż miejsc”

38 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
miś społeczny
Kiedy radio 357 na dab? Miało być.

Gdyby 357 było w emisji naziemnej, to szybko musiałoby się skomercjalizować, żeby utrzymać emisję, opłaty za tantiemy. Do tego raportowanie, KRRiT... Sama emisja w DAB+ ogólnopolska to cyrograf z Emitelem na pewnie ze dwie bańki miesięcznie, gdzie im tam do radia.

Święte słowa!
odpowiedź
User
Dobrze
Lansowanie DAB+ w sytuacji gdy za chwilę powszechne będzie 5G z jego przepustowością to jakiś anachronizm lub... przekręt.
Już teraz spokojnie można słuchać wszędzie przez internet (z pomijalnymi wyjątkami) rozgłośni radiowych w ilościach liczonych w setki i to w jakości przez nic nie ograniczonej (poza jakością samego nadawcy).
Przy dostępnych limitach danych idących w dziesiątki gigabajtów to zuzycie maks. 1GB w ciągu miesiąca na słuchanie radia to żadna strata.


Do tego nie trzeba nawet 5G To dzieje się już teraz, LTE daje radę, a będzie tylko lepiej. 5G zepchnie tradycyjny sposób nadawania w otchłań przeszłości.
5g wymaga więcej nadajników do pokrycia całego kraju i ma mniejszy zasięg,więc pokrycie kraju nim zajmie więcej niż Dabem ....
odpowiedź