Facebook walczy z żebrolajkami i spamem
Facebook ujawnił plany dotyczące zmniejszenia liczby treści wyświetlanych w strumieniu, których użytkownicy nie chcieliby oglądać.
Na swoim blogu Facebook zapowiedział gruntowne zmiany w strumieniu treści. Mają one zostać wymierzone w te posty, które użytkownicy uznają za mało wartościowe i zbędne. Administracja serwisu podzieliła je na trzy grupy: przynęty na polubienia (tzw. żebrolajki), często powtarzający się kontent oraz linki będące spamem.
Pierwsza kategoria dotyczy wpisów, które zachęcają użytkowników do polubienia lub udostępnienia. Mowa tutaj o różnego rodzaju głosowaniach i treściach, które w prosty sposób mają wygenerować zaangażowanie. Facebook przeprowadził ankietę, z której wynikło, że treści tego typu są średnio o 15 proc. mniej istotne niż inne o porównywalnej liczbie polubień i udostępnień.
Działania serwisu mają przełożyć się na bardziej skuteczne wykrywanie tego typu komunikatów i zmniejszenie ich widoczności w strumieniu. Modyfikacja ta ma nie wpłynąć na strony, które starają się racjonalnie zaangażować użytkowników do dyskusji i aktywności.
Zmiany dotkną również często przewijających się po sieci treści, np. memów internetowych. Facebook chce, aby internauci nie musieli oglądać po kilka razy w strumieniu tych samych obrazków i klipów wideo. Dostosowanie algorytmu pod tym kątem ma sprawić, że użytkownicy będą o 10 proc. rzadziej ukrywać posty ze stron firmowych.
Ostatnim typem eliminowanych przez nowy algorytm treści mają być linki zakwalifikowane jako spam. Facebook chce skutecznie wykrywać odnośniki do stron, które zawierają dużą liczbę reklam i są mało wartościowe dla odbiorców. Zmniejszenie ich liczby w strumieniu ma przełożyć się o 5 proc. częstsze klikanie przez użytkowników w inne, bardziej wartościowe linki.
Facebook uspokaja jednocześnie administratorów fanpage’y, podkreślając, że jeżeli publikowane przez nich treści stoją na wysokim poziomie, zmiany nie będą (lub ostatecznie będą w minimalnym stopniu) odczuwalne. W przeciwnym wypadku w ciągu najbliższych miesięcy zaobserwują oni znaczny spadek zasięgu swoich postów.
Dołącz do dyskusji: Facebook walczy z żebrolajkami i spamem