W poniedziałek rusza nowy Bank Pekao
Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy zarejestrował w piątek plan podziału Banku BPH przez przeniesienie części jego majątku, tzw. mini-BPH na Pekao SA, podał bank w komunikacie w piątek.
Otwiera to drogę bankowi Pekao do przejęcia 285 placówek BPH, co nastąpi w ten weekend. W poniedziałek, 3 grudnia ruszy Nowy Bank Pekao, który będzie obsługiwał ponad 5 mln klientów detalicznych i 15,5 tys. klientów korporacyjnych.
Dzięki rejestracji, 285 oddziałów Banku BPH, tzw. mini-BPH otrzyma logo Pekao SA. Zmiana ta nastąpi w ten weekend.
W wyniku połączenia systemów bankowych zmianie ulegną numery rachunków klientów przechodzących do Pekao SA, ale przez około rok będą mogli posługiwać się także dotychczasowymi numerami. Warunki umów, prowizje i inne opłaty dla klientów BPH 285 nie zmienią się.
Wkrótce po dokonaniu fuzji prawnej wszyscy klienci przechodzący z BPH otrzymają nowe karty debetowe i kredytowe, wystawione przez Pekao SA.
Oddziały i placówki przeniesione z BPH będą stopniowo włączane do systemu informatycznego Pekao. Proces ten rozpocznie się w I kw. 2008 r. Klienci korporacyjni będą przeniesieni do nowego systemu w ciągu jednego weekendu.
Fuzja operacyjna nastąpi w chwili, gdy klienci bankowości elektronicznej BPH 285 zostaną przeniesieni do systemu Pekao 24. Jej zakończenie planowane jest w ciągu 6 miesięcy od zakończenia fuzji prawnej.
Nowy Pekao będzie obsługiwał ponad 15,5 tys. klientów korporacyjnych ( w tym wszystkich przejętych od BPH) i ponad 5 mln klientów detalicznych, w tym 1,2-1,3 z banku BPH.
Wszyscy klienci nowego Pekao SA będą korzystać z całej powiększonej sieci - łącznie z ok.1080 placówek plus ponad 300. placówek partnerskich Banku BPH oraz 600 bankomatów, a operacje i usługi będą przebiegały jak dotychczas.
Pekao SA będzie także budował nowe placówki w miastach, gdzie pierwszą pozycję pod względem ich liczby zajmuje PKO BP np. Katowicach, Poznaniu czy Wrocławiu. Dokładne plany dotyczące rozbudowy sieci placówek będą znane na początku lutego.
Głównym akcjonariuszem Pekao SA pozostanie UniCredit Italiano z 59,42% akcji, Skarb Państwa będzie miał 3,96%, zaś w wolnym obrocie będzie 36,62% walorów.
Rejestracja w sądzie planu podziału przybliża też proces finalizacji sprzedaży części BPH, tzw. BPH200 nowemu inwestorowi - GE Money EMEA, która ma zostać zakończona w I kw. 2008 roku. Bank musi jeszcze uzyskać zgodę Komisji Nadzoru Bankowego na wykonywanie prawa głosu na ZWZ.
Józef Wancer, prezes BPH powiedział kilka dni temu, że sprzedaż dla GE Money odbędzie się kilka tygodniu po spin-off.
W I kw. 2008 r. bank ogłosi nową strategię rozwoju na 5 lat. Wiadomo, że będzie to bank uniwersalny z mocnym consumer finance, a podporą jego części detalicznej będzie także TFI. Bank zamierza również odbudować pion korporacyjny.
Po połączeniu BPH 200 i GE Money Bank będą dysponować łącznie siecią ok. 330 placówek, a nowy BPH chce zwiększyć sieć placówek o 200 oddziałów i docelowo mieć ich ok. 530.
BPH 200 będzie miał 650 tys. klientów. Łączne aktywa wyniosą 8,6 mld zł, a fundusze własne sięgną 1,4 mld zł.
UCI będzie miał 71,03% akcji nowego Banku BPH, Skarb Państwa - 3,68%, a free float będzie stanowić 25,29% kapitału.
Dołącz do dyskusji: W poniedziałek rusza nowy Bank Pekao